Przy holowaniu przyczepy, kempingowej lub innej, samochód musi być wyposażony w homologowany hak holowniczy i odpowiednią instalacje elektryczną. Montaż haka powinien wykonać wykwalifikowany specjalista, który jest uprawniony do wystawienia odpowiedniej dokumentacji wymaganej przez kodeks drogowy.
Zamontować ewentualnie specjalne lusterka wsteczne zewnętrzne i/lub dodatkowe zgodnie z przepisami obowiązującego Kodeksu drogowego.
Pamiętać, że holowana przyczepa zmniejsza możliwość pokonywania wzniesień, wydłuża drogę hamowania i czas wyprzedzania, w zależności od całkowitej masy samochodu z holowaną przyczepą.
Podczas zjazdów włączać niski bieg, zamiast ciągłego używania hamulca.
Masa holowanej przyczepy naciskająca na hak holowniczy samochodu zmniejsza o tą samą wartość obciążenie samochodu. Aby być pewnym, że nie przekroczymy maksymalnej dopuszczalnej masy (podanej w dowodzie rejestracyjnym) należy uwzględnić ciężar przyczepy przy pełnym obciążeniu wraz z wyposażeniem i bagażem osobistym.
Przestrzegać ograniczeń prędkości w każdym kraju dotyczących samochodu holującego przyczepę. W każdym razie prędkość maksymalna nie może przekraczać 100 km/h.
UWAGA System ABS, w który wyposażony
jest samochód nie
kontroluje układu hamulcowego przyczepy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność na śliskiej nawierzchni drogi. |
UWAGA Nie modyfikować absolutnie układu hamulcowego samochodu w celu sterowania hamulcem przyczepy. Układ hamulcowy przyczepy musi być całkowicie niezależny od układu hydraulicznego samochodu. |