Wskazówki ogólne
Podczas obchodzenia się z olejem silnikowym należy przestrzegać ważnych wskazówek bezpieczeństwa dotyczących materiałów eksploatacyjnych.
Oleje silnikowe mają decydujący wpływ na funkcjonalność i trwałość silnika. Na podstawie szczegółowych testów firma Daimler AG zatwierdza na bieżąco oleje silnikowe odpowiadające aktualnemu stanowi techniki.
W związku z tym w silnikach Mercedes-Benz mogą być stosowane tylko oleje silnikowe zatwierdzone przez Daimler AG.
Dalsze informacje na temat sprawdzonych i zatwierdzonych olejów silnikowych są dostępne w każdej Autoryzowanej Stacji Obsługi Mercedes-Benz. Firma Daimler AG zaleca zlecanie wymiany oleju silnikowego w fachowym serwisie.
Dopuszczenie przez Daimler AG można rozpoznać po naklejce "dopuszczenie MB" na opakowaniu oleju silnikowego oraz na podstawie przynależnej specyfikacji, np. dopuszczenie MB.
Przegląd dopuszczonych olejów silnikowych jest dostępny w Internecie pod adresem , po podaniu nazwy specyfikacji
W tabeli podano oleje silnikowe dopuszczone dla Państwa pojazdu.
Prawidłowe wartości dla Państwa modelu można znaleźć za pomocą numeru FIN na tabliczce znamionowej pojazdu.
Silniki benzynowe: W przypadku określonych krajów, w połączeniu ze zredukowanymi okresami międzyprzeglądowymi, istnieje możliwość stosowania innych olejów silnikowych. W celu uzyskania dalszych informacji należy zwrócić się do fachowego serwisu.
Informacja Jeśli oleje silnikowe podane w tabeli
nie są dostępne, do następnej wymiany oleju można stosować następujące oleje
silnikowe:
Przy tym jednorazowa uzupełniana ilość może wynosić maksymalnie 1,0 l. |
Pojemności
Następujące wartości odnoszą się do wymiany oleju oraz filtra oleju.
Dodatki specjalne
Wskazówka
Nie wolno stosować specjalnych dodatków do oleju silnikowego, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia silnika. |
Lepkość oleju silnikowego
Lepkość jest wyznacznikiem płynności cieczy. W przypadku oleju silnikowego duża lepkość jest równoznaczna z większą gęstością, a mała - z mniejszą.
W zależności od temperatur zewnętrznych należy wybrać olej silnikowy o właściwej klasie SAE (lepkość). Tabela prezentuje stosowane klasy SAE. Odporność olejów silnikowych na wpływ niskich temperatur z czasem ulega znacznemu pogorszeniu, np. na skutek starzenia się oraz stopniowego nasycania cząstkami sadzy i paliwem. Dlatego bezwzględnie konieczne są regularne wymiany i stosowanie dopuszczonego oleju silnikowego o właściwej klasie SAE.