OSTRZEŻENIE
Jeśli w przypadku różnych wymiarów kół lub opon zostaną zamienione koła osi przedniej z kołami osi tylnej, właściwości jezdne mogą być mocno zakłócone. Poza tym hamulce kół lub komponenty zawieszenia kół mogą zostać uszkodzone. Istnieje ryzyko wypadku! Koła przednie mogą być zamieniane z kołami tylnymi wyłącznie wtedy, gdy koła i opony mają identyczne wymiary. |
Wskazówka W pojeździe wyposażonym w układ kontroli ciśnienia w oponach w kołach zamontowane są elektroniczne czujniki. W obszarze zaworu nie wolno przykładać żadnych narzędzi montażowych, aby nie spowodować uszkodzenia elementów elektronicznych. Opony należy wymieniać tylko w fachowym serwisie. |
Jeśli w przypadku różnych wymiarów kół lub opon nastąpi zamiana kół przednich z kołami tylnymi, może to doprowadzić do wygaśnięcia dopuszczenia pojazdu do ruchu.
Należy koniecznie przestrzegać informacji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na temat montażu kół.
Na oponach kół przednich i tylnych występują różne ślady zużycia, w zależności od warunków eksploatacyjnych. Koła należy zamieniać, zanim na oponach pojawią się charakterystyczne ślady zużycia. Charakterystyczne jest większe zużycie krawędzi bieżnika opon kół przednich i strefy środkowej bieżnika opon kół tylnych.
W pojazdach z kołami o jednakowych rozmiarach można koła zamieniać, w zależności od stopnia zużycia, co 5000 do 10000 km. Należy przy tym zachować prawidłowy kierunek obrotów kół.
Przy każdej zamianie kół należy dokładnie oczyścić ich wewnętrzne powierzchnie w obszarze styku koła i tarczy hamulcowej. Po zamianie należy sprawdzić ciśnienie w oponach i w razie potrzeby ponownie uruchomić układ ostrzegania o spadku ciśnienia w oponach lub układ kontroli ciśnienia w oponach.