Dźwignię zmiany biegów należy zawsze przesuwać do końca w odpowiednim kierunku. Po zwolnieniu automatycznie wraca ona do położenia środkowego.
N : położenie neutralne
D/ M : zmiana automatycznego trybu zmiany biegów (D) na manualny (M) lub odwrotnie.
Wyświetlacz skrzyni biegów pokazuje albo symbol D, albo M wraz z wybranym biegiem
+ : włączanie wyższego biegu w trybie manualnym
- : włączanie niższego biegu w trybie manualnym
R : bieg wsteczny. Wybierać tylko po zatrzymaniu samochodu
Przesunięcie dźwigni zmiany biegów z położenia R w lewo powoduje bezpośrednie włączenie trybu D.
Przesunięcie dźwigni zmiany biegów z położenia D do pozycji + lub - powoduje włączenie trybu manualnego M i zmianę biegu.
Ruszanie
Wcisnąć pedał hamulca i przestawić dźwignię zmiany biegów w położenie D/M lub R. Jeśli wybrano położenie D, skrzynia biegów znajduje się w trybie pracy automatycznej i włączony zostaje pierwszy bieg.
Ustawienie dźwigni zmiany biegów w położeniu R spowoduje wybranie biegu wstecznego.
Po zwolnieniu pedału hamulca samochód powoli ruszy.
Aby ruszyć z miejsca bez wciskania pedału hamulca, wcisnąć pedał przyspieszenia od razu po włączeniu biegu, dopóki miga symbol D lub R.
Jeśli nie zostanie wciśnięty ani pedał hamulca, ani pedał przyspieszenia, nie zostanie wybrany żaden bieg, a na wyświetlaczu skrzyni biegów przez chwilę będzie migać wskazanie D lub R.
Zatrzymywanie samochodu
Gdy aktywny jest tryb D, po zatrzymaniu samochodu wybierany jest pierwszy bieg i rozłączane jest sprzęgło. Z dźwignią ustawioną w R pozostaje włączony bieg wsteczny.
Hamowanie silnikiem
Tryb pracy automatycznej
Przy zjeżdżaniu ze wzniesienia przekładnia manualno-automatyczna wybiera wyższe biegi przy stosunkowo wysokich obrotach silnika. Podczas hamowania odpowiednio wcześniej redukowane są biegi.
Tryb manualny
Aby w pełni wykorzystać efekt hamowania silnikiem przy zjeżdżaniu ze wzniesienia, należy w odpowiednim momencie zredukować bieg. Przełączenie na tryb manualny jest możliwe tylko przy uruchomionym silniku lub włączonej funkcji Autostop.
Uwalnianie ugrzęźniętego pojazdu
Procedurę tę należy stosować wyłącznie w przypadku, gdy samochód ugrzęźnie w piasku, błocie lub śniegu. Polega ona na przestawianiu dźwigni zmiany biegów na przemian w położenia R i D.
Utrzymywać możliwie niskie obroty silnika w celu uniknięcia gwałtownego przyspieszenia samochodu po odzyskaniu normalnej przyczepności.
Parkowanie
Po wyłączeniu zapłonu pozostaje włączony ostatnio wybrany bieg (patrz wyświetlacz skrzyni biegów).
Gdy dźwignia jest ustawiona w położeniu N, nie jest włączony żaden bieg.
Dlatego wyłączając zapłon, należy zawsze włączać hamulec postojowy.
Jeśli hamulec postojowy nie zostanie włączony, na wyświetlaczu skrzyni biegów pulsuje symbol P i kluczyka nie można wyjąć z wyłącznika zapłonu. Symbol P na wyświetlaczu skrzyni biegów przestaje pulsować, gdy tylko nawet w niewielkim stopniu zostanie włączony hamulec postojowy.
Po wyłączeniu zapłonu przekładnia manualno-automatyczna przestaje reagować na ruchy dźwigni zmiany biegów.
Układ monitorowania ciśnienia w oponach
Aby uruchomić procedurę dopasowania czujników układu monitorowania ciśnienia w oponach, trzeba przestawić dźwignię zmiany biegów w położenie N i przytrzymać ją w tym położeniu przez pięć sekund. Na wyświetlaczu skrzyni biegów zapala się symbol P, który sygnalizuje, że można rozpocząć procedurę dopasowania czujników.
Układ monitorowania ciśnienia w oponach