Prowadzenie samochodu w deszczu
Prędkoźć obrotowa silnika podczas jazdy (wersje z przekładnią bezstopniową)
W następujących okolicznoźciach prędkoźć obrotowa silnika może się zwiększyć podczas jazdy. Wynika to z automatycznej zmiany przełożenia w górę lub w dół w zależnoźci od warunków jazdy. Nie oznacza to nagłego przyspieszenia
Docieranie samochodu
Przestrzeganie poniższych zaleceń pozwoli wydłużyć trwałoźć samochodu:
Nie jeździć z bardzo dużymi prędkoźciami.
Unikać gwałtownego przyspieszania
Nie jeździć zbyt długo na niskich biegach.
Nie utrzymywać zbyt długo stałej prędkoźci jazdy.
Czas pracy na biegu jałowym przed wyłączeniem silnika (wersje z silnikiem o zapłonie samoczynnym)
Wcelu uniknięcia uszkodzenia turbosprężarki, po jeździe pod górę lub po jeździe z dużą prędkoźcią, należy pozostawić na pewien czas silnik pracujący na biegu jałowym.
Jazda najmniej obciążająca źrodowisko naturalne (wersje z przekładnią bezstopniową)
Lampka kontrolna trybu jazdy ekonomicznej źwieci się, gdy samochód jedzie w sposób ekonomiczny. Zbyt głębokie wciźnięcie pedału przyspieszenia, wykraczające poza zakres ekonomiczny, powoduje zgaźnięcie lampki.
Lampka kontrolna trybu jazdy ekonomicznej nie będzie działała w poniższych warunkach:
Lampka kontrolna trybu jazdy ekonomicznej może być aktywowana lub dezaktywowana.
Planując wyjazd samochodem za granicę
Należy zastosować się do lokalnych przepisów okreźlających zasady dopuszczania pojazdów do ruchu oraz upewnić się, czy w danym kraju dostępne jest odpowiednie paliwo.
Należy przestrzegać podanych niżej źrodków ostrożnoźci.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Przy uruchamianiu silnika
Wersje z przekładnią bezstopniową: Należy zawsze trzymać stopę na pedale hamulca zasadniczego, gdy samochód nie jedzie, ale silnik pracuje. Zapobiegnie to powolnemu przemieszczaniu się samochodu.
Podczas jazdy
Nie należy rozpoczynać jazdy bez uprzedniego zapoznania się z poło- żeniem pedałów hamulca zasadniczego i przyspieszenia, aby nie doszło do naciźnięcia niewłaźciwego pedału.
Nie przejeżdżać ani nie zatrzymywać się w pobliżu materiałów łatwopalnych.
Układ wydechowy oraz gazy wylotowe mogą osiągać wysokie temperatury.
Wysoka temperatura w połączeniu ze znajdującymi się w pobliżu materiałami łatwopalnymi może doprowadzić do ich zapalenia się.
Nie należy wyłączać silnika podczas jazdy. Wyłączenie silnika nie spowoduje utraty możliwoźci kierowania czy hamowania, ale przestanie działać wspomaganie w układzie kierowniczym i w układzie hamulcowym.
Naciźnięcie pedału hamulca zasadniczego, a także obracanie kierownicą wymagać będą większej siły niż zwykle, dlatego też należy zwolnić i zatrzymać samochód w miarę szybko i bezpiecznie.
W nagłych wypadkach, gdy zatrzymanie samochodu w normalny sposób nie jest możliwe
Podczas jazdy w dół wzniesienia należy wykorzystywać hamowanie silnikiem do utrzymywania bezpiecznej prędkoźci jazdy.
Nadmierne wykorzystywanie hamulców może doprowadzić do ich przegrzania i utraty skutecznoźci.
Nie wolno podczas jazdy regulować ustawienia kierownicy, fotela, zewnętrznych lusterek wstecznych i lusterka wewnętrznego.
Grozi to utratą panowania nad pojazdem.
Podczas jazdy nie wolno dopuszczać, aby ręce, głowy lub jakiekolwiek inne częźci ciała pasażerów były wystawione na zewnątrz samochodu.
Należy przestrzegać podanych niżej źrodków ostrożnoźci.
Nieprzestrzeganie ich może doprowadzić do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Podczas jazdy na źliskiej nawierzchni
Mokre klocki hamulcowe mogą działać nieprawidłowo. Jeżeli klocki hamulcowe są mokre i działają nieprawidłowo tylko po jednej stronie samochodu, może to negatywnie wpłynąć na kierowanie pojazdem
Podczas przestawiania dźwigni skrzyni biegów
Grozi to zgaźnięciem silnika bądź nieprawidłowym zadziałaniem hamulców lub układu kierowniczego, w wyniku czego może dojźć do wypadku lub uszkodzenia samochodu.
Może to spowodować poważne uszkodzenie układu napędowego i utratę panowania nad pojazdem.
Może to spowodować poważne uszkodzenie układu napędowego i utratę panowania nad pojazdem.
W razie usłyszenia charakterystycznego odgłosu (sygnalizatorów granicznego zużycia klocków hamulcowych)
Jak najszybciej zlecić autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi sprawdzenie i wymianę klocków hamulcowych.
Zaniechanie tego grozi uszkodzeniem tarcz hamulcowych.
Przekroczenie granicznego zużycia klocków lub tarcz hamulcowych stwarza poważne zagrożenie.
Po zatrzymaniu samochodu
Jeżeli dźwignia skrzyni biegów znajduje się w położeniu innym niż P (wersje z przekładnią bezstopniową) lub N, samochód może niespodziewanie ruszyć, co grozi spowodowaniem wypadku.
Wysoka prędkoźć obrotowa silnika, gdy samochód nie porusza się, może doprowadzić do silnego rozgrzania układu wydechowego, co w pobliżu palnych materiałów stwarza ryzyko pożaru.
Po zaparkowaniu samochodu
Nie należy pozostawiać okularów, zapalniczek, pojemników aerozolowych ani puszek z napojami we wnętrzu samochodu pozostawionego w upalny dzień, w miejscu silnie nasłonecznionym.
Nieprzestrzeganie tego zalecenia grozi następującymi konsekwencjami:
Nie należy pozostawiać zapalniczek w samochodzie. Jeżeli zapalniczka znajduje się w schowku lub na podłodze, może zostać przypadkowo uruchomiona podczas wkładania bagażu lub regulacji ustawienia fotela, powodując pożar.
Nie pozostawiać bez nadzoru samochodu z pracującym silnikiem.
Grozi to oparzeniem.
Drzemka w samochodzie
Silnik powinien być zawsze wyłączony. W przeciwnym wypadku przypadkowe poruszenie dźwigni skrzyni biegów lub naciźnięcie pedału przyspieszenia może doprowadzić do wypadku lub może dojźć do pożaru na skutek przegrzania silnika. Ponadto w przypadku postoju w miejscu słabo wentylowanym do wnętrza samochodu mogą przedostawać się gazy spalinowe i w rezultacie może dojźć do źmierci lub poważnego zagrożenia dla zdrowia.
Hamowanie
Mokre hamulce powodują wydłużenie drogi hamowania oraz mogą wystąpić różnice siły hamowania kół po obu stronach pojazdu. Również hamulec postojowy może nie doźć skutecznie unieruchomić samochód.
W tym stanie hamowanie jest możliwe, lecz wymaga znacznie silniejszego niż zwykle nacisku na pedał. Ponadto droga hamowania może być dłuższa.
Należy niezwłocznie naprawić układ hamulcowy.
Każde naciźnięcie pedału powoduje stopniowe wyczerpywanie rezerwy wspomagania w układzie hamulcowym.
Należy niezwłocznie naprawić układ hamulcowy.
Podczas jazdy
Nie należy podczas jazdy równoczeźnie naciskać pedału przyspieszenia i pedału hamulca zasadniczego, ponieważ może to ograniczyć moc silnika.
Nie należy używać pedału przyspieszenia do utrzymywania samochodu nieruchomo na pochyłoźci ani naciskać go wraz z pedałem hamulca zasadniczego.
Nie należy podczas jazdy równoczeźnie naciskać pedału przyspieszenia i pedału hamulca zasadniczego, ponieważ może to ograniczyć moc silnika.
Nie należy przestawiać dźwigni skrzyni biegów, gdy pedał sprzęgła nie jest całkowicie wciźnięty. Po zmianie biegu nie zwalniać sprzęgła w sposób raptowny. Grozi to uszkodzeniem sprzęgła, skrzyni biegów i kół zębatych.
Należy przestrzegać podanych niżej zaleceń, aby uniknąć uszkodzenia sprzęgła:
Naraża to sprzęgło na przeciążenie.
Grozi to uszkodzeniem sprzęgła.
Grozi to uszkodzeniem sprzęgła.
Nie należy przestawiać dźwigni skrzyni biegów w położenie biegu wstecznego R, gdy samochód się przemieszcza. Grozi to uszkodzeniem sprzęgła, skrzyni biegów i kół zębatych.
Parkowanie (wersje z przekładnią bezstopniową)
Należy przestawić dźwignię skrzyni biegów w położenie P. W przeciwnym wypadku samochód może niespodziewanie przemieźcić się, szczególnie w razie przypadkowego naciźnięcia pedału przyspieszenia.
Unikanie ryzyka uszkodzenia samochodu
Grozi to uszkodzeniem silnika elektrycznego wspomagania w układzie kierowniczym.
Niewłaźciwe postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia turbospr ężarki.
W razie przebicia opony podczas jazdy
W razie przebicia lub uszkodzenia opony mogą wystąpić niżej wyszczególnione objawy. W takiej sytuacji należy, mocno trzymając kierownicę i powoli naciskając pedał hamulca zasadniczego, doprowadzić do zatrzymania samochodu.
Szczegóły dotyczące postępowania w przypadku uszkodzenia koła
Po natknięciu się na zalaną drogę
Nie należy jechać po zalanej drodze bezpoźrednio po obfitym deszczu itp.
Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu:
Jeżeli samochód uległ zalaniu, należy skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub z innym specjalistycznym warsztatem w celu sprawdzenia: