Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) wykorzystuje przedni czujnik do wykrywania pojazdów znajdujących się przed samochodem. Jeżeli układ stwierdzi bardzo wysokie prawdopodobieństwo ryzyka kolizji czołowej, komunikat ostrzegawczy poinformuje kierowcę o koniecznoźci wykonania manewru uniku, a siła hamowania zostanie zwiększona, aby pomóc kierowcy uniknąć zderzenia.
Jeżeli układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) stwierdzi bardzo wysokie prawdopodobieństwo ryzyka kolizji czołowej, nastąpi samoczynne uruchomienie hamulców w celu podjęcia próby uniknięcia zderzenia, zminimalizowania siły zderzenia oraz jego skutków dla osób znajdujących się w samochodzie, jak również dla samego samochodu.
Czas wyźwietlania komunikatu ostrzegawczego może się zmieniać, a układ w razie koniecznoźci może być włączany/wyłączany za pomocą przełącznika.
Przedkolizyjne ostrzeganie
W sytuacji rozpoznania wysokiego ryzyka kolizji czołowej rozlegnie się sygnał akustyczny, lampka kontrolna aktywacji układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia "PCS" zacznie migać, zmuszając kierowc ę do podjęcia czynnoźci zapobiegawczych.
Przedkolizyjne wspomaganie hamowania
W sytuacji rozpoznania wysokiego ryzyka kolizji czołowej następuje samoczynne zwiększenie siły hamowania w stopniu proporcjonalnym do siły naciźnięcia pedału hamulca zasadniczego.
Przedkolizyjne automatyczne hamowanie
W sytuacji rozpoznania wysokiego ryzyka kolizji czołowej kierowca jest ostrzegany za pomocą komunikatu ostrzegawczego oraz sygnalizacji akustycznej. Gdy układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) uzna, że kolizja jest nieunikniona, następuje samoczynne uruchomienie hamulców, by ograniczyć prędkoźć, przy jakiej nastąpi zderzenie.
Ustawienia układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)
Zmiana czasu wyźwietlenia komunikatu ostrzegawczego układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)
Każdorazowe naciźnięcie prze- łącznika układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) powoduje reakcję na zmianę odległoźci w nastę- pujący sposób:
Gdy przełącznik układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zostanie wciźnięty w celu włączenia układu, lampka kontrolna aktywacji układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia "PCS" zaźwieci się i na wyźwietlaczu wielofunkcyjnym zostanie wyźwietlony aktualny czas komunikatu ostrzegawczego.
Wyłączenie układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)
Przytrzymać wciźnięty przełącznik układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) przez 3 sekundy lub dłu- żej.
Zaźwieci się lampka ostrzegawcza układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, a na wyźwietlaczu wielofunkcyjnym zostanie wyźwietlony odpowiedni komunikat.
Aby włączyć układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), należy ponownie nacisnąć przełącznik.
Wersje z mechanicznym kluczykiem: Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zostanie włączony każdorazowo po przełączeniu wyłącznika zapłonu w pozycję "ON" Wersje z elektronicznym kluczykiem: Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zostanie włączony każdorazowo po wybraniu przyciskiem rozruchu stanu IGNITION ON.
Warunki działania układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) jest włączony i ustala wysokie prawdopodobieństwo ryzyka kolizji czołowej z innym pojazdem (za wyjątkiem motocykli i rowerów).
Przedkolizyjne ostrzeganie:
Przedkolizyjne wspomaganie hamowania:
Przedkolizyjne automatyczne hamowanie:
W wyszczególnionych poniżej sytuacjach układ może nie zadziałać:
Samoczynne przerwanie przedkolizyjnego automatycznego hamowania
Jeżeli zaistnieje którakolwiek z poniższych sytuacji w trakcie działania przedkolizyjnego automatycznego hamowania, zostanie ono przerwane:
Jeżeli samochód zostanie zatrzymany przez działanie funkcji przedkolizyjnego automatycznego hamowania, działanie funkcji przedkolizyjnego automatycznego hamowania zostanie przerwane po około 2 sekundach po zatrzymaniu samochodu.
Sytuacje, w których układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) może zadziałać, nawet jeżeli nie ma zagrożenia kolizją
W następujących sytuacjach przedni czujnik może wykryć przeszkodę, powodując, że układ oceny ryzyka uzna ją jako potencjalną kolizję i spowoduje aktywację układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS).
Sytuacje, w których układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) może nie działać prawidłowo
W poniższych sytuacjach układ może nie działać prawidłowo:
Jeżeli miga lampka ostrzegawcza układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) może być tymczasowo nieaktywny lub w układzie wystąpiła usterka.
W następujących sytuacjach lampka ostrzegawcza układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia zniknie i układ zacznie działać po przywróceniu normalnych warunków pracy:
Jeżeli lampka ostrzegawcza układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia nadal miga, może to oznaczać, że układ nie działa prawidłowo.
Należy natychmiast zlecić sprawdzenie samochodu autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi.
Jeżeli układy kontroli napędu (TRC) i stabilizacji toru jazdy (VSC) są wyłączone
Jednak funkcja przedkolizyjnego ostrzegania będzie nadal działała
Ograniczenia układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS)
W żadnym wypadku nie należy w nadmierny sposób polegać na działaniu układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zamiast normalnego hamowania. Układ ten nie zminimalizuje ani nie zapobiegnie ryzyku zderzenia w każdej sytuacji. Nadmierne poleganie na układzie stwarza ryzyko spowodowania wypadku, w wyniku którego może dojźć do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Mimo że układ jest zaprojektowany do wspierania kierowcy w celu zmniejszenia skutków lub uniknięcia kolizji, efekt działania układu będzie zależał od wielu czynników zewnętrznych. (->S. 229) W związku z tym układ nie zawsze zapewnia taką samą skutecznoźć.
Uwagi dotyczące funkcji systemów wspomagających działanie układu
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) za pomocą sygnalizacji ostrzegawczej oraz kontroli uruchamiania hamulców pomaga uniknąć kolizji, działając na zasadzie MONITOROWANIE-OCENA-REAKCJA.
Jednak zakres działania wspomagającego jest ograniczony, dlatego należy pamiętać o poniższych istotnych wskazówkach.
Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) może wykrywać przeszkody znajdujące się dokładnie z przodu samochodu i w obrębie ograniczonego dystansu. Nie pozwala na nieostrożne lub nieuważne prowadzenie samochodu, nie wspomaga też kierowcy w warunkach słabej widocznoźci. W żadnym przypadku nie zwalnia kierowcy z obowiązku zwracania bacznej uwagi na sytuację wokół samochodu.
W przypadku wystąpienia prawdopodobieństwa kolizji układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) posiada jedynie informacje na temat przeszkód znajdujących się wprost przed samochodem. Dlatego też absolutnie konieczne jest, aby kierowca zachował koncentrację i był w stanie ocenić, czy w danej sytuacji występuje ryzyko zderzenia.
Układy przedkolizyjnego wspomagania hamowania i przedkolizyjnego automatycznego hamowania zostały zaprojektowane, aby pomagać uniknąć kolizji i zmniejszyć rozmiar wypadku i działają tylko wtedy, gdy układ oceni, iż kolizja jest nieunikniona. Nie są one w stanie automatycznie uniknąć zderzenia i zatrzymać samochód w bezpieczny sposób bez odpowiednich działań ze strony kierowcy. Dlatego w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia kierowca musi natychmiast odpowiednio zareagować, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
W celu uniknięcia uszkodzenia układu wczesnego reagowania (PCS)
W następujących sytuacjach układ należy wyłączyć. Układ może działać nawet wtedy, gdy nie istnieje ryzyko kolizji.
w przypadku założenia opon o innym rozmiarze niż oryginalne lub gdy zostały zmienione elementy zawieszenia.